SEUN IN FEMI KUTI NA KONCERTU, NJUN OČE PA V NAŠIH SPOMINIH

Fela Kuti živi v srcu sinov Seuna in Femija V ekipi glasbenih novic smo počaščeni, ker smo imeli možnost prisostovati dvema zanimivima koncertoma. Prvi koncert je bil decembrski koncert Seuna Kutija , ki smo ga obiskali v Franciji, točneje v dvorani LE VIP Saint Nazairu. Drugi koncert pa je bil koncert njegovega brata, Femi Kutija , ki se je v marcu odvil v Kinu Šiška. Družina Kuti nosi kar precej zanimivo zgodovino. Prihaja iz Nigerije in njihova glasba se prenaša iz roda v rod. Glava družine, Fela Kuti ,je bil poleg tega, da je bil glasbenik, znan tudi po političnem aktivizmu. Lahko bi rekli, da je bil " izumitelj Afrobeata ", zelo znanega glasbenega žanra, ki se je razširil po vsej Afriki. Umrl je leta 1997 pri komaj 58 letih zaradi problemov s srcem ter AIDS-om.  Seun Kuti    Femi Kuti  Skupina, v kateri je igral, deluje naprej in sicer pod taktirko njegovega sina Femi Kutija . Pred kratkim smo ga z njegovo skupino Positive Force imeli priložnost spremljati ...

LABODI ZASEDLI KINO ŠIŠKA

26.6.2023 je bil za Kino Šiška prav poseben dan. Zasedli so ga namreč Labodi. Ameriški eksperimentalni glasbeniki The Swans so nam na koncertu predstavili sedem pesmi, sedem biserov, ki krasijo njihov novi album The Beggar. 


Njihovo delovanje sega v leto 1982, ko je Michael Gira želel ustvariti nekaj posebenga, glasbeno skupino, ob kateri bodo vsi ostali odprtih ust. In to mu je tudi uspelo. Skupina se je po nekaj vzponih in padcih obdržala vse do danes.


 Koncert je bil razprodan. Pa tudi zelo bučen. Že na blagajni je bila priporočena uporaba čepkov za ušesa. Glede na to, da jih jaz osebno nikoli ne uporabljam in da sem jih sedaj prvič, si morda lahko predstavljate, kako glasno je to bilo.

 

Kot predskupina je nastopil eden prvih članov skupine, ki pa sedaj deluje samostojno, Norman Westberg. Poskrbel je, da je občinstvo že ob začetnih zvokih padlo v trans in v takem stanju tudi ostalo do konca njegovega nastopa. Njegova eksperimentalna glasba nam je odkrila drugačne dimenzije, drugačne svetove, ki smo jih bili vajeni do sedaj. Po njegovem ogrevanju pa so na oder prišli Labodi. Začeli so s skladbo The Beggar, nadaljevali pa z The hanging man, Ebbing, The Memorious, Cathedrals of heaven, No more of this, zaključili pa z legendarno Cloud of unknowing. Dokazali so, da so, kljub letom, k ijih imajo, še vedno mojstri svojega kova in da vedo, kaj delajo. Veliko ljudi se je posedlo na tla in se, ob njihovi glasbi, preselilo v en drugačen svet, v svet, ki bi ga želeli živeti.

 


Moje mnenje je, da koncertov take glasbe v Sloveniji močno primanjkuje. Upam, da se bodo kmalu vrnili in nam popestrili še kak večer. 



 Koncertnega posnetka iz Ljubljane sicer na Youtubu ni, sem pa zasledila celoten koncert z isto playlisto iz Ziline, ki se je zgodil nekaj dni pred našim. Tako da si tukaj lahko točno ogledate, kako je to zvenelo. 


 








Komentarji