RECYCLEMAN (Ex. Ali En): 30 LET OD IZDAJE PLOŠČE LEVA SCENA

 RECYCLEMAN (Ex. Ali En) PRIHAJA V IZOLSKI HANGAR BAR Ob 30 obletnici izida plošče Leva scena , ki je takrat dodobra pretresla slovensko glasbeno sceno, nas bo kralj slovenskega rapa, Recycleman (ex. Ali en) počastil z nastopom v izolskem Hangar baru. Po uspešnem nastopu v Kinu Šiška, o katerem smo že pisali, se bo tokrat predstavil še v Izoli in sicer 12.4.2025 . Kritiki pravijo, da je bila to ena najboljših plošč tistega časa. Lahko bomo slišali pesmi Sirni &Mesni, Stremetzky, Leva scena in ostale pesmi s titega albuma.  S pomočjo frendov in spremljevalne skupine v zasedbi Marek Fakuč - bobni, Samo Turk - el.kitara, Miha Ribarič - bass, Romina Ponti - klaviature & vox bo Recycleman odigral kar precej klasikov, ki nam sporočajo, da je rap lahko sporočilen, hip hop nagajiv, funk pa še kako živ.  Vstopnice lahko dobite v predprodaji po 16 eurov, na dan koncerta pa bodo stale 20 evrov.   Se vidimo v Hangarju!   Takole pa smo se imeli v Kinu Šiška:...

ROCK SKUPINA CHATEAU SE ZNOVA VRAČA NA GLASBENO SCENO

 "Tri tedne pred Pop delavnico sem imel prometno nesrečo in sem dobil mavec. Ker nisem imel drugega, sem nastopil z mavcem na roki."

"Lahko bi se vrtelo več rockerskih komadov, tako na televiziji, kot tudi po radiu. Moje mnenje je, da se rocka vsi nekako branijo, ker jim kvari format oddaje."

 

Le kdo ne pozna skladb, kot so Mlinar na Muri, Objemi me, Lola, Solzice, Ne toči solz za mano in tako dalje? Te hite izvaja skupina Chateau, ki se je, po dolgih letih pavze, odločila ponovno stopiti na glasbeno sceno in sejati dober rock, tako med starimi, kot tudi med mladimi. V tem trenutku se fantje intenzivno pripravljajo na nastop, ki se bo zgodil v Orto baru, 17.11.2023. Pevec Matjaž Ograjenšek in kitarist Zvone Hranjec sta naju obiskala v Kopru in prinesla sonček, ker je bil tisti dan kar precej deževen. Prav tako pa sva s fanti naredili prijeten in poučen intervju, v katerem je o skupini povedano vse in še nekaj več. Uživajte v branju ali poslušanju!

 1. Se lahko predstavita?

 M: Moje ime je Matjaž Ograjenšek in sem pevec skupine Chateau.

Z: Jaz pa sem Zvone Hranjec, kitarist.

 2. V kakšni zasedbi ste trenutno formirani?

Z: Trenutno sva od stare zasedbe samo Matjaž in jaz, Zvone. Ostali člani so novi. Na basu kraljuje Boštjan Časl, na bobnih Gregor Planberger, klaviaturist pa je Robert Humar.

3.  Kdo ste Chateau?

 M: Skupino Chateau (dvorec po francosko) sestavlja pet veselih članov. Obožujemo rock in ga tudi izvajamo.

4. Kako da ste se sedaj zopet odločili za reunion?

Z: V naši karieri je bila precej dolga pavza in z Matjažem sva se večkrat vmes pogovarjala, da bi zopet nekaj naredili. Ko sva želela skupino zopet formirati v stari zasedbi, sva imela malo problemov z ostalimi člani, kajti so se vsi nekam razkropili. Pa tudi volje ni bilo več. Na koncu pa sva sklenila, da narediva novo ekipo.

5. Vmes ste se že enkrat dobili in nastopali. No, takrat ste izdali tudi album Do konca. Zakaj takrat niste izdržali do konca? Zakaj si ti, Matjaž, takrat šel iz skupine?

M: Takrat Do konca smo kar vsi šli do pavze (smeh). Po izidu albuma je bil še en koncert in to je bilo to. V tistem času je na sceno prihajala techno glasba in vsi rockerski bendi so malo padli dol, med njimi tudi mi, tako da....takrat je bila pavza. Mogoče malo predolga.

6. V tistem času je tudi Dadi Daz prevzel vlogo pevca?

 Oba: To je bilo prej, ne v tistem trenutku...

Skupina Chateau je pripravljena na nove izzive               
 
 
7. V vaši karieri ste imeli kar precejšnje menjave zasedbe benda. Zakaj se je to dogajalo in kako ste vi to takrat dojemali?  
 
Z: V vseh bendih se stalno dogajajo neke rošade. Eni gredo, drugi pridejo. V takem dolgem obdobju, ki je pri nas skoraj 35 let, je popolnoma normalno, da se člani zamenjajo. Je pa res, da mora tisto, kar je najbolj prepoznavno, v tem primeru vokal in kitara, ostati isto.  
 
M: Ali pa kompozitor, kot je Zvone.. Že od malega sodelujeva. Bas in boben sta temelj glasbe, vse drugo sva pač midva.

8. Od kod ime in kako se je vse začelo?

M: V Velenju imamo zelo lep grad in zato smo takrat smo želeli biti skupina Grad. Mogoče bi bilo boljše, kajti še danes ima marsikdo probleme z izgovorjavo našega imena. Ampak, sedaj je to moderno. Sedaj je trend, da se ženske pevke vse pojavljajo z ipsiloni v sredini ali na koncu svojega imena, pa so Slovenke. Ampak ja, še enkrat, za tiste, ki ne vedo, Chateau pomeni dvorec po francosko.

Kako pa se je vse skupaj začelo? Kako ste se pred leti dobili?

M: V bistvu sva se z Zvonetom dobila že čisto na samem začetku. Imela sva duo in band. Potem je on šel k Šank Rocku, jaz pa sem imel svoj bend. V 90-ih letih sva potem združila moči in od takrat sodelujeva skupaj. V teh dneh pričakujemo sedmi album.



9. Izdali ste veliko uspešnic. Katera od njih je vam osebno najbolj všeč in katero najraje igrate? In še eno vprašanje: Kaj menite, katera je najbolj všeč publiki?

Z: Naš najbolj prepoznaven komad je nedvomno Mlinar na Muri. Ta pesem je postala znana po celi Sloveniji. Meni osebno pa je najbolj všeč pesem Objemi me. To je ena taka lepa balada.

M: Tudi besedilo je pri tem komadu naredilo svoje. 

10. Kako nastajajo vaši komadi? Od kje vam ideje za besedila in glasbo?

Z: Kar se tiče glasbe, so vse pesmi moje delo, razen nekaterih izjem. Kar se tiče besedil, imamo vedno zunanje sodelavce.

M: Kolega Boris Vrtnar, novinar Igor Pirkovič, Peter Ezman.. 6 pack čukur je tudi naredil nekaj pesmi, pa Adi Smolar.  

11. Kako potekajo vaše vaje?

M: Intenzivno (smeh)

Z: Na vaje vedno nekdo prinese en six pack, potem pa gasa. Potem pa vadimo.

M: Žal nam je v Velenju koncert zaradi dežja splaval po vodi in včeraj smo zopet imeli vaje. Vse je šlo iz prve. Odšpilali smo cel koncert, po vaji pa smo si naredili manjši žur. 

Chateau- Objemi me

 
 
 12. V preteklosti ste imeli ogromno nastopov. Mi lahko, prosim, opišeta najboljšo in najslabšo izkušnjo, ki ste jo imeli?

M: V obdobju 90-ih let so bili vsi nastopi super. Potem smo šli narazen in ni bilo več nobene volje. Prav tako je padla motivacija. Najslabše je, ko se trudiš in na nastop ni ljudi. Takrat se sprašuješ, kaj si naredil narobe. Ali si tako slab, ali ljudi ne zanima....

Pa ste imeli že kako tako izkušnjo, ko ste igrali in ni bilo nobenega? 

Z: No, nobenega ravno ne. V koncih, kot je Murska Sobota, ni bilo ravno najboljše.

M: Ja, se spomnim, da se je tudi to zgodilo. Primer so bili Radenci. Organizator nam je rekel, naj gremo na vstopnino. Pa smo šli. Mislili smo si: Mlinar na Muri bo itak pesem, ki opeva njihove kraje. Cene nismo želeli preveč naviti. Ko se je bližal koncert, publike ni bilo nikjer. Pripravili smo ozvočenje in vse ostalo. Nato smo opazili, da ljudje stojijo pred vrati. Nihče ni namreč hotel plačati vstopnine. Ker je bila oprema postavljena smo jih spustili notri. Naredili smo jim brezplačni koncert. Tisto ozvočenje smo poplačali in to je bilo to. Moram pa povedati, da je tiste čase tam lavfala scena aka Jasmin Stavros, Boris Novkovič itd. In niti Mlinar na Muri jih ni zanimal. A še vedno ostajamo optimistični, kajti morda se je sedaj scena malo spremenila.

13. Poleg tega, da ste glasbeniki, ste tudi navadni ljudje. Kaj najraje počnete v prostem času? 

M: Poslušamo glasbo in pijemo pivo. 

Z: Jaz si prosti čas zapolnim z glasbo. Stalno sem v studiu in delam nove pesmi. Zame je to prosti čas.

M: No, jaz sem po poklicu električar in delam tudi kake inštalacije, če mi čas dopušča. 

Matjaž Ograjenšek, pevec skupine Chateau

 

14. Prej sta rekla, da vama glasba ogromno pomeni. Sedaj me pa zanima, kateri so vaši glasbeni idoli.  

M: Status Quo, Deep Purple, Rainbow, Def leppard, Whitesnake, Eric Clapton, Pink Floyd od takrat, ko me je prijatelj peljal na koncert. Pa še to samo določene pesmi. Uglavnem, skozi sem v rocku.  

Z: Meni je bil vedno bolj všeč melodični ameriški rock. Metalska glasba me nikoli ni preveč zanimala. Recimo Europe, Foreigner, Mr Big..

15. Kako se člani benda razlikujete karakterno in kako to vpliva na vaš odnos? Sedaj sprašujem za novo zasedbo, ampak me zanima tudi za prej. Sprašujem pa zaradi tega, ker so načeloma člani benda vedno ena velika družina. Pa me zanima, ali je tudi pri vas tako ali je morda kako drugače?

M: Glede na to, da smo toliko let vztrajali z istimi člani, potem ti je verjetno jasno, da smo morali imeti iste smernice. Rock'n' roll je bil, pijača je tudi bila in to nas je družilo. Glasba ni samo delo. V bistvu delo mora biti, delo je prvo. Ampak pomembno je tudi druženje. Na pijačo smo šli še kam drugam. Družili smo se tudi v privatnem življenju. Vsa umetnost je, da delo vzameš kot delo, vse drugo pa je postransko. 

16. Kaj želite z reunionom doseči? Kakšne so vaše želje? 

Z: Naše želje so čim več igrati po Sloveniji. Tako, kot v devetdesetih. Vse je k temu usmerjeno in intenzivno delamo na tem.

M: Publiko je potrebno prepričati, da delamo glasbo z dušo. Precej se trudimo tudi s teksti. Upam, da bodo naši nekdanji oboževalci ljubezen do skupine Chateau prenesli tudi na otroke.

Z: Trendi so se v tem času kar precej zamenjali. V času 80-ih in 90-ih je veljal rek, da smo mladi za rock, starejši pa so bolj za harmoniko. Vendar se je sedaj to kar precej obrnilo.

M: Harmonika je lahko zelo odličen inštrument, če se pravilno uporablja. Tudi mi smo jo uporabili na Mlinarju. Tam smo uporabili francosko harmoniko.  

17. Vaše pesmi ste malo priredili. Pa me zanima, kaj menite o tem. So boljši originali ali priredbe? 

M: Miša Molk je na podelitvi srebrnega cdja za mlinarja na Muri v napovedniku rekla, da je vedno lahko boljša priredba od originala. To je bilo sicer malo laskavo, pa nič zato. Zadeva nam je lepo uspela. Tomaž Domicelj je prispeval besedilo in tudi to je zelo veliko vplivalo. 

Z: Za katero priredbo je to mišljeno? Mi imamo že drugo priredbo Mlinarja. Prav tako tudi Lolo, kjer ima Tomaž Domicelj tudi prste vmes. Mlinarja na Muri smo ponovno naredili zaradi tega, ker je to naš najbolj prepoznaven komad, ampak je nekako izven konteksta. Vse ostale skladbe, ki jih izvajamo, so bolj rockerske, ta pa je pop. Ravno zato smo sklenili za novi album narediti Mlinarja bolj v našem stilu. Mislim, da nam je kar dobro uspelo.

 Chateau- Mlinar na Muri

18. Sedaj pa malo za hec in malo za obujanje spominov: Kakšne so vaše izkušnje s Pop delavnice?

M: S katere Pop delavnice?

S tiste, na kateri ste zmagali, s prve... 

M: To ni bila prva. Naša prva je bila 1987 v Vipolžah, pesem Ne laži mi. Nato pa se je zgodila še ena leta 1991. Tam smo nastopili s skladbo Objemi me. Tukaj se je zgodila neka zanimiva in nevsakdanja stvar. Tri tedne pred Pop delavnico sem imel prometno nesrečo in sem dobil mavec. Ker nisem imel drugega, sem nastopil z mavcem na roki. Na tem nastopu sem moral peti v živo in ko sem bil v bolnici, sem razmišljal, če bo na odru vse v redu ali ne. Še dovoljenje sem moral dobiti v službi za nastop in ker je šlo za televizijo, niso komplicirali. Tako smo na Pop delavnico prišli in tudi zmagali. Čar vsega je, da je pesem aktualna še danes. 

19. Razlika v glasbeni sceni takrat in sedaj... 

Z: Kot sem omenil že prej, je bil takrat rock mainstream. Vse glasbene oddaje na televiziji so bile rockerske. Bilo je ogromno rock bendov na slovenski glasbeni sceni. Dandanes pa je tega zelo malo. Moje mnenje je, da se rocka vsi nekako branijo, ker jim kvari format oddaje.

20. Se vam zdi, da je za rockerje v Sloveniji dovolj dobro poskrbljeno? Kaj predlagate, da bi se lahko situaicja izboljšala? 

M: Kot je že Zvone rekel: Takih oddaj je premalo. Lahko bi se vrtelo več rockerskih komadov tako na televiziji, kot tudi po radiu. Po mojem mnenju imajo prednost v slovenski glasbi tisti, ki so iz okolice Ljubljane. To pa zato, ker se dandanašnji čas dela glasbena mreža. In če ti nisi dolgo časa prisoten, hitro izgubiš kontakt. Potem se moraš pa sam pobirati nazaj. To niti pod razno ni niti lahko, niti v redu. 

Z: Mladih bendov je v Sloveniji ogromno in ravno zaradi tega, ker se na sceni gradi monopol, se praktično nimajo kje pokazati. 

M: Res je, da je v Sloveniji veliko klubov. Ampak, to je precej ozko usmerjeno. Če nimaš možnosti nastopiti na velikem odru ali na televiziji, praktično nisi ničesar vreden. 


21. Kaj pričakujete od koncerta v Orto baru 17.11.2023?

Z: Pričakujemo en dober žur, želimo pa si tudi, da bo veliko ljudi. Radi bi, da jih čim več sliši ta naš novi album in upam, da jim bo všeč. 

M: Tudi jaz upam na čim večjo udeležbo. Tisti, ki bodo prišli, naj pridejo s srcem in z dušo do rocka in do Chateauja. Pričakujem, da se bomo vsi dobro imeli. 

22. Imate morda še kake prav posebne plane za prihodnost?

M: Seveda jih imamo. Naše delo se nadaljuje. Z Dallas Record smo podpisali pogodbo še za en album, ki bo akustični in bo vseboval naše uspešnice, kot so Objemi me, Lola in tako dalje. Pa seveda... igrati na čim več odrih. 

23. Še zadnje vprašanje: Sporočilo mladim glasbenikom in karkoli, česar niste povedali, pa bi želeli v tem intervjuju omeniti. 

M: Jaz bom povedal. Čim manj telefonov, čim več radio užigati, poslušati dobro glasbo, ne samo Chateau, rock, tudi drugo glasbo. Poslušati z dušo. Če pa boste morali kdaj na telefon, pojdite, kajti tudi tam se najde tako Chateau, kot tudi ostala slovenska glasba, pa tudi dober rock. Vedno se najdem v glasbi. Naj bo to v službi, v avtomobilu ali med prijatelji. To je moj moto in poslanstvo.  

Z: Jaz bi vsem mladim bendom priporočal, naj nikoli ne obupajo. Potrebno je samo delati in vedeti, da za dežjem vedno posije sonce.  

M: Tako kot danes, ko sva prišla v Koper. Hvala za povabilo. Prinesla sva sonce.  

Hvala, ker sta prišla. 

M: Hvala tudi vama obema, Sara in Mojca.

 

 Za bolj vizualne tipe ljudi pa še video posnetek intervjuja.

 


 

 

 

 

 



Komentarji