SEUN IN FEMI KUTI NA KONCERTU, NJUN OČE PA V NAŠIH SPOMINIH

Fela Kuti živi v srcu sinov Seuna in Femija V ekipi glasbenih novic smo počaščeni, ker smo imeli možnost prisostovati dvema zanimivima koncertoma. Prvi koncert je bil decembrski koncert Seuna Kutija , ki smo ga obiskali v Franciji, točneje v dvorani LE VIP Saint Nazairu. Drugi koncert pa je bil koncert njegovega brata, Femi Kutija , ki se je v marcu odvil v Kinu Šiška. Družina Kuti nosi kar precej zanimivo zgodovino. Prihaja iz Nigerije in njihova glasba se prenaša iz roda v rod. Glava družine, Fela Kuti ,je bil poleg tega, da je bil glasbenik, znan tudi po političnem aktivizmu. Lahko bi rekli, da je bil " izumitelj Afrobeata ", zelo znanega glasbenega žanra, ki se je razširil po vsej Afriki. Umrl je leta 1997 pri komaj 58 letih zaradi problemov s srcem ter AIDS-om.  Seun Kuti    Femi Kuti  Skupina, v kateri je igral, deluje naprej in sicer pod taktirko njegovega sina Femi Kutija . Pred kratkim smo ga z njegovo skupino Positive Force imeli priložnost spremljati ...

SIMON RIGAČ IN ZAHTEVNA - GLASBENI PROJEKT UMETNE INTELIGENCE

 "Umetna inteligenca ne bo nikoli nadomestila človeškega dela, je pa ljudjem lahko v veliko pomoč."

Na svetovno tržišče je, s pomočjo sodobne tehnologije, prišlo orodje, ki se ga marsikdo boji in dvomljivo zre vanj : umetna inteligenca. Nekatere iznajdba odvrača, drugi pa želijo iz vsega tega čim več odnesti. Eden takih je Simon Rigač, glasbenik, kemik in jezikoslovec. Ustvarja namreč pesmi s pomočjo umetne inteligence. Ima tudi svoj youtube kanal z imenom Zahtevna, ki je njegova glasbena diva. 

Za Zahtevno piše besedila sam, kar se tiče glasbe, pa vse naredi umetna inteligenca. Pri pisanju besedil se sooča s prav posebnim izzivom. Stvari mora videti iz ženske plati in pisati besedila tako, kot bi jih pisala ona. Pravi, da je s stališča ženske zelo težko pisati. Lažje mu je pisati, kar bi kot moški želel slišati iz ženskih ust. Ampak, pomembno je tisto, kar bi ženska sama rekla. Upam pa si trditi, da mu precej dobro uspeva. Zahtevna poje v srbščini, to pa zaradi tega, ker umetna inteligenca v slovenščini še ni tako razvita in pride pri izgovorjavi besedila do nekih čudnih rusko-srbskih naglasov. Srbščina pa je, zaradi velikosti jezika, precej dobro zastopana, zato se je odločil, da jo predstavi v tem jeziku. Umetna inteligenca je drugače zelo razvita v angleščini in španščini. Pa tudi v nemščini, italijanščini, kitajščini, portugalščini, ruščini in srbščini.

Zahtevna - Reci mi nešto 

Pravi, da pesem na tak način lahko naredi vsak. Simon napiše besedilo sam, potem pa v program vstavi ukaz, v kakšnem slogu bi ta tekst zvenel (jazz, pop ali kaj drugega). Določi še, kje naj bo kitica, kje refren. Piše pesmi, ki so dolge okoli tri minute. Končno stvaritev umetne inteligence pa na koncu izboljša v klasičnih glasbenih urejevalnikih.

V Sloveniji se s tem igra že kar precej ljudi. V svetu pa umetna inteligenca postaja del vsakdana. V veliko pomoč je recimo podcasterjem, ker jim ne rabi kupovati licenc za pesmi, ki jih predvajajo v ozadju.

Zahtevna - Dok sam još budna

Ko sem ga vprašala, kako je s tem začel, mi je povedal, da ga je navdihnila radovednost. Za mnenje o ustvarjanju glasbe na tak način je vprašal tudi slavnega Ramba Amadeusa. Le-ta mu je odgovoril, da ni važno, od kje prihaja glasba. Pomembno je, ali jo začutiš ali ne.

Simon pravi, da bodo po njegovem mnenju v prihodnosti vedno veljali samo živi nastopi. Vse ostalo, tudi snemanje v studiju, pa bo lahko potekalo s pomočjo umetne inteligence. Pravi, da živa glasba ne bo ogrožena. Hologrami pa se tudi ne bodo obdržali, ker imajo ljudje radi žive stike. 

Simon & Simon - Rad imam jo (and I love her)

Svoje stvaritve predstavlja na YouTube kanalu z imenom Zahtevna. Ima pa tudi spletno stran, kjer promovira Grego Krivica, rekreativnega teniškega igralca. Na njej so tudi pesmi od Zahtevne in ostala glasbena dela, ki jih je ustvaril. Razmišlja, da bi določene pesmi ponudil nekaterim radijskim postajam. Na zalogi je še kar nekaj del, ki jih bo postopoma dokončal in dal na svoj kanal. Rad pa bi posnel tudi druge svoje stvaritve, ki jih je še veliko. Ena je celo narejena v španščini. To ima v prihodnosti tudi namen objaviti. 

Z njim smo naredili tudi zelo zanimiv intervju, ki ga lahko vidite spodaj. Uživajte!

 

Simon Rigač, njegova glasbena dela

Spletna stran Rigacs.net

Zahtevna

 

 

 

Komentarji